Situace na Slovensku se tedy zásadně odlišuje – nejen, že WŠ není ještě zařazená do rejstříku škol, ale hlavně proto, že je to země silně nábožensky založená. Ve společnosti se tedy jinak hodnotí hlasy, které se vyjadřují kriticky o WŠ, anebo mají špatné zkušenosti jako rodiče.
Hlavním garantem projektu je Doc. PhDr. Miron Zelina, DrSc., pedagog a zastánce alternativních škol, zejména waldorfských. V rozhovoru pro časopis Týžden se ale vyjádřil, že znalosti dětí jsou průměrné, až podprůměrné.
V Čechách je také jeden veliký zastánce alternativního školství, již několik let poradce ministrů školství pro alternativní školy – Prof. Dr. Karel Rýdl, CSc., který je přesvědčen, že potřebujeme alternativní školy za každou cenu. Ano, pestrost je dobrá, je ale nutné dohlížet, co se na těchto školách vyučuje.
Pan Rýdl byl přítomen v září 2009 slavnostnímu otevření soukromé školy Basic v Brně, která je zařazená do sítě škol MŠMT. A co je podstatou této školy? Cituji z http://www.skolabasic.cz/main.php?page=home:
„Jak se vzdělávací pracovníci po celém světě dozvídali o významných objevech L. Rona Hubbarda, začali je využívat při své práci. Tak byly vytvořeny kořeny nové sociálně zaměřené celosvětové aktivity – Aplikované scholastiky. Díky objevům L. Rona Hubbarda je kvalitní vzdělání nyní k dispozici pro každého, kdo má o něj zájem. Aplikovaná scholastika je organizací, která zpřístupňuje vzdělávací metody L. Rona Hubbarda světu.“
Tedy škola scientologů.
V jakém postavení je tedy poradce ministra školství, kterému se daří prosazovat školy tohoto typu? V případě WŠ se zdařilo zřídit v Čechách jako jediném státě na světě WŠ jako státní školu. Musí to být tedy vlivný poradce.
Kromě jiného je ještě prezidentem organizace effe, která byla založená v roce 1990 u Budapešti (Madarsko) jako uskupení států Madarska, Československa, Polska a Estonska, aby spolupracovaly na přípravě a vývoji školských zákonů. Velké téma činnosti je svoboda ve vyučování a postupem času se tato organizace stala velkým prosazovatelem hlavně waldorfských škol. Jednak je mnoho zastánců WŠ činných v této organizaci a pak také proto, že hlavním sponzorem je Software Stiftung AG, která sponzoruje i WŠ v Čechách.
Mezi své úspěchy řadí effe i prosazení WŠ v Arménii v roce 2001, kdy hrozilo, že takové školy nebude možné zřizovat, protože je stát považoval za sektářské. Na nátlak „odborníků“ se pak podařilo tuto školu v Arménii prosadit…
http://www.effe-eu.org/effe2/index.php?home
Tento týden vyšel na Slovensku v deníku Pravda dlouhý článek věnovaný alternativním školám a zkušenosti rodičů s WŠ v Bratislavě:
Další informace: